Vitejte na strankach Rodeocrossu Nove Lublice, ktery porada skupina Rodeocar Nove Lublice. Prijedte se pobavit, tesime se na vas :-)

Udalosti


Právě teď je:


3. 5. 2019

Zveřejněn kalendář závodů pro rok 2019.

21. 4. 2017

Zveřejněn kalendář závodů pro rok 2017.

3. 7. 2013

Hoši z Rodeocaru se zůčastnili amaterského fotbalového turnaje Nové Lublice skončili na druhém místě. Gratulujeme :)

14. 4. 2013

První závod přesunut na 27. 4. 2013

4. 4. 2013

Spuštěna návštěvní kniha. Důležité informace naleznete v Aktualizacích.

9. 1. 2013

Zveřejněn kalendář závodů na příští sezónu.

3. 11. 2012

Probehl 3. rocnik traktoriady.

20. 10. 2012

Probehla zaverecna rodeocrossu pro rok 2012 v mistnim hostinci U Marianky.

20. 10. 2012

Probehl sedmy a zaroven posledni zavod letosni sezony.

RNL
 


Pravidla


1. ČLÁNEK - AUTOMOBIL

Do soutěže může být přihlášen automobil, který splňuje tyto podmínky (musí být vybaveno):

DIVIZE 1 do 1400 ccm

DIVIZE 2 do 2000 ccm

DIVIZE SPECIÁL

DIVIZE Historici


1.1 U vozidel s turbodmychadlem bude auto automaticky zařazeno do divize vyšší než je jeho obsah. U vozidel, kde bude použit jiný než identický motor musí být náhradní umístěn v původním místě na původních drážkách, nápravy na vozidle musí zůstat shodné s daným typem, u vozidla musí být zachovány pevné části karoserie (skeletu) daného typu vozidla vybaven vnitřním ochranným rámem s příhradovou konstrukcí, pevně uchyceným ke karoserii vozu přivařením nebo šroubovými spoji, zhotoveným z bezešvých trubek tažených za studena z konstrukční oceli s minimální pevností v tahu 350N/mm2 o min. průměru 42 mm a tloušťky stěny 2,5 mm nebo sportovním homologovaným rámem, označeným homologačním číslem. Rám musí mít navařené kotvící patky o min. ploše 80 cm2. Ochranný rám nesmí přesahovat obrys vozidla, musí být umístěn za hlavou jezdce ve výšce stropu a kolem obou předních sloupků. Rám v podélném nebo příčném směru musí být z jednoho celistvého kusu trubky. V prostoru možného kontaktu s jezdcovou přilbou musí být opatřen měkkou vrstvou materiálu tak, aby nemohlo dojít k prasknutí přilby. Dále není povolena žádná úprava motoru vozidla a to zejména taková, která by zvyšovala výkon motoru.

1.1.1 Karoserie musí být sériová se zachováním vnějšího tvaru. Je zakázáno ji zkracovat, prodlužovat a vyřezávat bezpečnostní prvky. Použití tzv. Pickupů, je možno pouze, pokud toto vozidlo je v sortimentu výrobce. Je ZAKÁZÁNO dělat přestavbu z klasických karosérií. U vozidel Pickup musí být za jezdcem přepážka viz. originál s průzorem pro zpětné zrcátko.

1.1.2 Pokud se povede kabinou řidiče benzinové či chladící potrubí, případně v ní bude palivová nádrž a chladič, musí být vůz taktéž vybaven ochrannou stěnou, jež zabrání případnému zasažení jezdce kapalinami. Vodní potrubí v prostoru jezdce musí být kovové a vedeno po podlaze vozu a musí být zakryto, aby nedošlo k případnému opaření jezdce případně zasahujícího pořadatele.

1.2 Pevným sedákem řidiče s hlavovou opěrkou. Sedačka musí být sériová nebo sportovní -značková (Recaro, Sparco, OMP, ...) a pevně ukotvená. Sedačky vlastní výroby nejsou přípustné.

1.3 Interiér vozidla musí být odstraněn.: v prostoru řidiče tím ovšem nesmí vzniknout žádné ostré hrany.

1.4 Sportovními min. 4 bodovými bezpečnostními pásy s min. tříbodovým ukotvením, připevněným ke karoserii vozidla v původních místech, na originálních úchytech, přičemž bederní část může být připevněna k ochrannému rámu.

1.5 Je zakázáno použití alternativního pohonu (PB) a jakýchkoliv jiných tlakových nádob.

1.6 Palivová nádrž musí být originální, umístěna na originálním místě a nebo v náhradním provedení a to pouze pokud bude splňovat tyto podmínky:
a) Původní nádrž musí být demontována.
b) Objem nádrže musí být max. 25 litrů (doporučená Trabant).
c) Musí být pevně ukotvena k vozidlu min. 40cm od zadního obrysu vozidla.
d) Odvzdušnění nádrže (se zpětným ventilem) musí být vyvedeno mimo vnitřní prostor vozidla (budku řidiče) ne však pod vozidlo.
e) Vedení paliva od nádrže k motoru vnitřním prostorem vozidla musí být pomocí trubek.
f) Celkovou konstrukcí a úpravou nádrže bude zabráněno v jakémkoliv případě úniku paliva.

1.7 Světlem do tmy červené barvy, které musí být trvale rozsvíceno a minimálně dvěma brzdovými svítilnami, které mohou být umístěny uvnitř vozidla.

1.8 Účinným dvou okruhovým brzdovým systémem s účinnou parkovací brzdou.

1.9 Kola nesmí přesahovat obrys vozidla, pneumatiky a disky kol mohou mít jakýkoliv rozměr a sportovní charakter.

1.10 Originálním sloupkem řízení s původním nebo sportovním volantem sériové výroby

1.11 Vypínačem el. okruhu v dosahu řidiče a druhým vypínačem el. okruhu vyvedeným na vnější stranu karoserie (odpojení baterie) a označeným červeným bleskem.

1.12 Akumulátor musí být připojen pevně ke karoserii. V případě umístění akumulátoru vně vozidla musí být zakryt plastovým odnímatelným víkem.

1.13 Zpětným vnitřním zrcátkem.

1.14 Hasícím přístrojem s min. obsahem 1L hasící náplně umístěným v dosahu řidiče, dostatečně zajištěným proti samovolnému uvolnění.

1.15 Zajištění kapot motorového příp. zavazadlového prostoru pouze čepy s pojistkami, zajištění šrouby není povoleno.

1.16 Čelní sklo a skla v předních dveřích mohou být nahrazena pletivem nebo ochranou mříží o max. rozměru ok 2x2 cm a min. průměru drátu 2 mm. Prostor průhledu dveří u řidiče musí být vyplněn některým z uvedených způsobů nebo sítí, polykarbonátem. Originální sklo ve dveřích řidiče musí být podlepeno bezpečnostní fólií nebo průhlednou lepící páskou. Při nedodržení těchto podmínek nemůže jezdec nastoupit k jednotlivým jízdám. Na celé karoserii nesmí být originální plech nahrazen plechem silnějším než 1,5 mm.

1.17 Přední a zadní nárazník musí zůstat původní nebo je možno ho nahradit plastovým, držáky nárazníku však musí zůstat původní a nevyztužené. Vyztužení vozidla prvky, které přesahují větší obrys karoserie je zakázáno. Výztuhy nárazníků mohou být pouze původní sériové.

1.18 Skleněné střešní okno musí být odstraněno a nahrazeno přivařeným plechem. Posuvné kovové okno (šibr) musí být ve střeše zavařeno.

1.19 Nesmí být odlehčení na skeletu, nápravách, brzdovém pedálu a jiných důležitých částech (nosné části karoserie).

1.20 Dveře řidiče i spolujezdce musí být otevíratelné zvenku i zevnitř vozu. Pokud dveře spolujezdce otevíratelné nejsou, je nutné zachovat volný prostor o min. rozměru 60x60 cm pro nouzové opuštění vozidla. Nesmí mít tažné zařízení ani jeho součást.

1.21 Mít plachtu min. rozměru 3 x 2 m, která bude pod vozidlem v parkovišti závodních vozidel. Z vozidla NESMÍ být patrný žádný únik provozních kapalin. Tuto jezdec předkládá ke kontrole při technické přejímce. Může být použita i plachta o rozměrech 4 x 2 m.

1.22 Z karoserie vozidla ani z jiných vnějších částí nesmí vyčnívat žádné ostré předměty ani ostré hrany. Vozidlo musí být vybaveno v předu i vzadu dobře přístupným tažným okem označeným rovnou červenou šipkou.

1.24 Za dodržení stanovených podmínek odpovídá přejímací komise určená pořadatelem. Vozidlo, které nesplňuje požadavky přejímací komise nebude k závodu připuštěno, avšak odstraní - li soutěžící závady v čase stanoveném na technické přejímky, může vozidlo opětovně přistavit.


2. ČLÁNEK - JEZDEC

Jezdec musí splňovat následující podmínky:

2.2. Platný řidičský průkaz skupiny B (neplatí pro jezdce mladší 18-ti let), občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny (vše předloží při technické přejímce).

2.3 Zaplacené startovné.

2.4 Dobrý zdravotní stav.

2.5 Prohlášení jezdce - revers o účasti na vlastní nebezpečí.

2.6 Za jezdce mladší 18-ti let předkládá příslušná prohlášení a doklady jeho zákonný zástupce, který se prokáže občanským průkazem.

2.7 Jezdec nesmí před ani během závodů používat alkoholické nápoje ani jiné prostředky, které by mohli snížit jeho schopnost k řízení vozidla. Pokud se jezdec odmítne podrobit dechové zkoušce, nebo tato bude pozitivní, bude ze závodu diskvalifikován. Ze závodu bude diskvalifikován i v případě nedodržení bodu 8 či 2.

2.8 Doprovod jezdce se zúčastňuje závodů na vlastní odpovědnost a riziko.

2.9. Jezdec je plně odpovědný za svůj doprovod i mechaniky, obzvláště za používání alkoholických nápojů a nevhodné chování vůči pořadatelům a ostatním účastníkům.

2.10 Mít oděv chránící celou část těla (kombinéza nesmí být silonová, případně mastná nebo znečištěná od jiných kapalin podporujících hoření), motoristickou přilbu schváleného typu a rukavice.

2.11 U vozidla bez čelního skla musí mít štít přilby, nebo motoristické brýle.

2.12 Řídit se ustanovením těchto předpisů a bezvýhradně je dodržovat.

2.13 Jezdec (jezdci) je povinen respektovat pravidla těchto závodů.

2.14 Jezdcům se zakazuje svévolné vjíždění na závodní okruh a zkoušení jinde, než k tomu účelu vyhrazeném prostoru, bez svolení pořadatele. Jezdec je doprovázen do depa pouze jediným doprovodným vozem, které však depo vzápětí opustí.

2.15 Změnu vozidla je jezdec povinen oznámit pořadateli.

2.16 Každý jezdec může v závodě použít jen jedno vozidlo v dané objemové kubatuře. Výměna během již probíhajícího závodu není přístupná.

2.17 Jezdec je povinen podrobit svoje vozidlo jakékoliv kontrole organizátorem, a to i v průběhu celého závodu.

2.18 Mimo závodní dráhu je jezdec povinen jet rychlostí 5km/hod (rychlost chůze).

2.19 V celém závodě je ZAKÁZÁNO vypouštění všech ropných produktů, jejich únik je každý účastník povinen neprodleně nahlásit pořadateli. Jezdec je povinen používat vanu nebo plachtu při parkování závodního vozidla v depu. V případě nedodržení bude jezdec vyloučen z rozjížďky nebo diskvalifikován ze závodu. Úmyslné vypouštění ropných produktů bude trestáno pokutou ve výši 10.000,-Kč. Účastník, který se takového přestupku dopustí je povinen uhradit veškeré náklady spojené s odstraněním a nadále je vyloučen z celého seriálu závodů.

2.20 Po ukončení závodu je jezdec POVINEN po sobě uklidit prostor v parkovišti závodních vozidel.

2.21 Jezdec a jeden člen jeho doprovodu jsou osvobozeni od placení vstupného (2 osoby).

2.22 Jezdec přihlášený do poháru daného ročníku se nesmí zúčastnit jízdy mechaniků. Pokud se jezdec zúčastní, bude z této jízdy diskvalifikován.


3. ČLÁNEK - PŘIHLÁŠKY

3.1 Před každým jednotlivým závodem se jezdec musí přihlásit k závodu sám, jestliže splňuje výše a následně uvedená kritéria na formuláři k tomuto příslušném. Přihláška musí obsahovat všechny potřebné náležitosti a musí být doložena dokladem o zaplacení startovného za každé startující vozidlo. Přihláška k závodu nebo závodům je považována závaznou a od jejich počtu k jednotlivým závodům se odvozuje hodnotící klíč. Za skutečnosti uvedené v přihlášce odpovídá jezdec nebo jeho zákonný zástupce, má-li startující pochybnost o nesplnění podmínek, může podat protest, kdy náklady spojené s otevřením pochybností jdou k jeho tíži, neprokáže-li se provinění. Při přihlášení musí být zaplaceno startovné.

3.2 Technická prohlídka je od 9,00 do 9,30 hod. Tuto prohlídku jsou povini vykonat všichni jezdci bez rozdílu divize. Přihlášení k závodu musí být provedeno nejpozději do 10,00 hod. V případě, že jezdec tento limit překročí, zaplatí pořadateli poplatek ve výši 100,- Kč za pozdní přihlášení k závodu. To pouze do doby rozpravy v 10,00 hod. Po tomto limitu o přijetí do závodu rozhodne pořadatel. Vozidla, která se přihlásila pozdě, budou v rozjížďkách startovat z konce startovního roštu, pokud ředitel nerozhodne jinak. Tento poplatek se neplatí, pokud jezdec informoval pořadatele o svém zdržení (porucha auta apod.). Kontrola bude probíhat ihned po příjezdu jezdce na závodní dráhu. Dokud nebude vozidlo zkontrolováno a zaplaceno startovné, nebude automobil vpuštěn do depa.


4. ČLÁNEK - STARTOVNÉ

4.1 Startovné ve výši 1000,- Kč za každé zúčastněné vozidlo, formou daru.

4.2 Diskvalifikovanému jezdci nebude startovné vráceno, ani jeho část.

4.3 Při samovolném odstoupení jezdce ze závodu nebude rovněž startovné vráceno. Startovné bude vráceno pouze v případě, že vozidlo neprojde technickou přejímkou nebo soutěžící nebude do závodu zařazen z organizačních důvodů. O vrácení startovného rozhoduje vždy pořadatel závodu.


5. ČLÁNEK - PRAVIDLA JÍZDY

5.1 STARTY

5.1.1 Předčasný start znamená opakování stratu s tím, že jezdec, který předčasně vystartoval, je napomenut. Při opakovaném předčasném startu téhož jezdce je přesunut do poslední řady. Již při prvním předčastném vystartování se automaticky jezdec po dojetí posouvá o místo dozadu.

5.1.2 V případě poruchy některého startujícího vozidla se pozdrží start max. o 5 min. Po uplynutí tohoto limitu je rozjížďka odstartována a jezdec je pro tuto rozjížďku diskvalifikován. Čekací doba od vyzvání na start je max. 5 minut, po té bude odstartováno. Do prostoru startu najíždí jezdci již v průběhu předchozí rozjížďky. Mohou k tomu, mimo rozpisu, být vyzváni rozhlasem. Nedostaví-li se jezdec na start ani na opětovné vyzvání do 1 minuty bude jízda odstartována bez něj. Jezdec se poté již do jízdy nesmí zařadit.

5.1.3 Start je na zhasnutá červená světla semaforu nebo na mávnutí bílého praporku.


5.2 JÍZDA

5.2.1 Je zakázáno narážení, křížení soupeře, vytlačování z trati a bránění v předjetí.

5.2.2 Jezdec, jezdící o kolo zpět, je povinen umožnit předjetí.

5.2.3 V případě poruchy vozidla v průběhu závodu je jezdec povinen odstavit vozidlo ke kraji trati a za zvýšené opatrnosti toto opustit. Podobně je tomu i po havárii. V žádném případě však nesmí na trati své vozidlo opravovat (vztahuje se i na doprovod). Při nedodržení tohoto ustanovení je jezdec diskvalifikován z celého závodu.

5.2.4 Při jízdě je jezdec povinen být připoután min čtyřbodovým bezpečnostním pásem a mít řádně připevněnou ochranou přilbu, v případě přední mříže mít sklopený ochranný štít přilby. Zkušební jízdy na přilehlých cestách a pozemcích či depu jsou zakázány.


5.3 VLAJKOVÁ SIGNALIZACE

- Bílá vlajka – příprava ke startu
- Žlutá vlajka v klidu „vyvěšená" - stojící vozidlo - omezený průjezd, zákaz předjíždění v daném úseku až za incident.
- Žlutá vlajka v pohybu „mávající" - podstatně zúžený průjezd (dvě a více aut), převrácené vozidlo, příp. osoby na trati, nebezpečí na trati, zákaz předjíždění v daném úseku až za incident.
- Dvě žluté vlajky v pohybu „mávající“ - špatně průjezdná trať, osoby na trati, zvýšené nebezpečí, být připraven k zastavení v tomto úseku, zákaz předjíždění v daném úseku až za incident.
- Červená vlajka - zastavení závodu, okamžitě zpomalit, zákaz předjíždění.

- Modrá vlajka - umožnit předjetí okolo.
- Černobílá vlajka - napomenutí jezdce.
- Černá vlajka - vyloučení jezdce z rozjížďky, při neuposlechnutí diskvalifikace ze závodu.
- Šachovnicová vlajka – cíl.


5.4 POSTIHY JEZDCŮ

5.4.1 Nesportovní a agresivní způsob jízdy (dle závažnosti):
- napomenutí
- vyloučení z dané rozjížďky
- posunutí o jedno místo zpět ve finále
- diskvalifikace ze závodu

5.4.2 Neuposlechnutí vlajkové signalizace a pokynů rozhodčích dle závažnosti:
- napomenutí
- vyloučení z dané rozjížďky
- posunutí o jedno místo zpět ve finále
- diskvalifikace ze závodu

5.4.3 Urážky činovníků závodu - nevhodné chování jezdce:
- diskvalifikace ze závodu

5.4.4 Otevřená kapota – dveře:
- jezdec je povinen okamžitě opustit trať
- vyloučení z dané rozjížďky

5.4.5 Odmítnutí kontroly obsahu motoru:
- diskvalifikace ze závodu

5.4.6 Zjištění vyššího obsahu motoru:
- diskvalifikace do konce sezóny


6. ČLÁNEK - HODNOCENÍ

6.1 Závod se sestává ze čtyř kvalifikačních rozjížděk, do kterých jsou jezdci losováni.

Kvalifikační rozjížďky se jedou na 4 kola (pokud není stanoveno jinak), se vzrůstajícím bodovým ohodnocením. Pokud bude startovat v dané divizi více jak 12 vozidel, bude puštěno na start finálové jízdy prvních 10 vozů v pořadí. Pokud z nich někdo nenastoupí do finálové jízdy, bude nahrazen dalším v pořadí. Postavení ve finále je dle součtu bodů ve kvalifikačních rozjížďkách. Finále se jede na 6 kol.

6.2 V případě malého počtu jezdců mohou být jízdy divizí sloučeny. Hodnoceny budou samostatně.

6.3 Jezdec s vozem divize 1 se může zúčastnit rozjížděk (včetně finále) divize 2, opačně však nikoliv, přičemž mu budou připsány body do dané skupiny, kterou jel. V jednom závodě může jezdec jet pouze v jedné divizi.

6.4 Jezdec divize 2 se může zúčastnit ve své divizi s vozem s jakýmkoliv obsahem do 2000 ccm. Body mu budou přiděleny do divize 2.

6.5 Celkové hodnocení: Dle umístění ve všech rozjíšťkách všech závodů rozjížďkách.


7. ČLÁNEK - PROTESTY

7.1 Protest může podat pouze jezdec písemně u zapisovatele závodu a to v těchto případech:

7.1.1 Proti jednotlivým rozjížďkám do 5 -ti min. po odjetí jednotlivé jízdy s vkladem 200,- Kč

7.1.2 Proti celkovému výsledku do 15-ti min. po zveřejnění výsledku s vkladem 300,- Kč

7.1.3 Proti nepovoleným úpravám vozu kdykoliv, s vkladem 500,- Kč. V případě oprávněného protestu je viník povinen zaplatit pokutu 700,- Kč a náklady spojené se zjištěním skutečností, případně uvedení vozidla do původního stavu ve prospěch poškozeného. V případně neuznaného protestu, hradí náklady s tím spojené protestující. Oprávněnost protestu posuzuje komise určená pořadatelem.

7.1.4 Proti výroku komise není odvolání.

7.2 V případě uznání protestu je vklad vrácen, v opačném případě propadá ve prospěch pořadatele. Na pozdější námitky a na protest, podaný bez vkladu, nebude brán zřetel.


8. ČLÁNEK - POŘADATELSKÁ SLUŽBA

8.1 Pořadatel nenese odpovědnost za škody způsobené na zdraví, vozidlech a majetku. V celém areálu je zakázáno vypouštění olejů a jiných ropných produktů.

8.2 Pořadatel je povinen zabezpečit vytyčení tratě, oddělení diváckého sektoru v bezpečné vzdálenosti od tratě.

8.3 Zdravotnická a záchranná pomoc je zajištěna pořadatelem. Pořadatel nezajišťuje pojištění účastníků závodu.

8.4 Pořadatel si vyhrazuje právo umístit bezplatně na každém soutěžním vozidle reklamní nápisy na místech: dveře řidiče a spolujezdce případně blatníky.

8.5 Závod se jede za každého počasí – pokud je sjízdná trať.

8.6 Pořadatel zajistí vybavení areálu odpadkovými koši.

8.7 Do prostoru depa je povolen vjezd a stání pouze vozidlům s přepravníky a vozidlům přepravující soutěžní vozidla. Ostatní vozidla, doprovázející závodníky, musí být odstavena na parkovišti pro diváky.


9. ČLÁNEK - OSTATNÍ

9.1 Tato ustanovení jsou závazná pro všechny účastníky amatérských závodů a každý účastník je stvrzuje podpisem na přihlášce k závodům, přičemž odpovídá za seznámení s těmito ustanoveními a podáním prohlášení, že se jich účastní na vlastní nebezpečí.

9.2 Pořadatel odpovídá za dodržení znění pravidel v plném rozsahu, není li určeno pravidly jinak.

9.3 Znění pravidel může být změněno pouze dodatky pravidel za dodržení podmínky, že s uvedenou změnou budou soutěžící seznámeni předem. Pro jezdce je text těchto pravidel závazný.

9.4 Jezdec, který není v seriálu zaregistrován, musí v případě shody startovních čísel ve své třídě toto před závodem změnit a to dle pokynů pořadatele.

9.5. Pořadatel může zkrátit počet kol rozjížděk i finálových jízd, případně zrušit rozjížďku nebo finále. Taktéž může zrušit celý závod.




V Nových Lublicích 4. 1. 2013
Rodeocar Nove Lublice